Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken konuların en başında yapılan sözleşmeye dikkat etmek, aracın trafik poliçesi vizesi ve rent a car kaskosunun olup olmadığını sorgulamak geliyor. Elbette güvenilir bir şirketten araç kiralamak olası risklerin gerçekleşmesi durumunda problem yaşamanın önüne geçebiliyor. Kiralanan her aracın zorunlu trafik poliçesi ve rent a car kaskosu poliçesi bulunması zorunlu iken ülkemizde genel olarak çoğu rent a car’cı sadece zorunluk trafik sigorta poliçesini yapıyor. Kazaya karışan aracın eğer rent a car kaskosu yok ise bu durum araç kiralayan kişi açısından ciddi bir risk oluşturuyor.

Çünkü kiralayan kaza yapan aracın değer kaybını ve yatma parasını kiracıdan alma hakkına sahip olduğundan dolayı eğer kazaya karışan aracın rent a car kaskosu yok ise bu maliyet kiralayanın üstüne kalıyor. Ve böylece bir kazanın meydana gelmesi, rent a car kaskosuz araç kiralayan kişilere ciddi maddi yükler oluşturabiliyor. Bu noktada profesyonel ve güvenilir rent a car firmalarını tercih etmenin önemi ortaya çıkıyor. Rent a car kaskosu, araç kiralama firmaları için mecburi tutuluyor. Bu kasko paketi, yüksek riskli görülen araç kiralama şirketleri için özel olarak sigorta uzmanları tarafından oluşturulmuş bir ürün olarak gösteriliyor. Kiralanan araçlardaki sürücünün sürekli değişmesi kaza ve hırsızlık riskini arttırıyor. Bu sebeple rent a car kasko poliçeleri normal kaskolara göre daha maliyetli olduğundan profesyonel olmayan firmalar tarafından tercih edilmiyor. Ve müşterilere aslında legal olmayan şartlarda araç kiralanıyor ve olası bir kaza durumunda tüm masraflar müşteriye yansıtılıyor. Bu yüzden çalıştığınız araç kiralama firmalarının kurumsallığına ve araç kiralama şartlarına çok dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kaskosu olmadığından dolayı daha düşük fiyata kiraladığınız bir araç size bir araç parası hatta çok daha fazlasına neden olabilir.  

Rent A Car Sigortası Olmayan Araç Kiralanmamalı 

Kasko güvencesi için para harcamak istemeyen bazı firmalar kiraladıkları araçlara normal kasko yaptırarak kendilerini güvence altına almaya çalışıyor fakat bu olay sadece kendini avutmaktan ibaret oluyor. Yaşanan çok sayıda örnek ve hukuki dava gösteriyor ki, normal kasko kiralık araçların karıştığı kazalarda geçerliliğini kaybediyor ve hatta kiralayan kişiyi de kiraya veren kişiyi de oldukça zor durumlara düşürüyor. Kiralık araç normal kaskolu ise ve bir kazaya karıştıysa bu durumun kanıtlanması durumunda sigortacı şirketinin oluşan hasarı ödeme yükümlülüğü ortadan kalkıyor.

Zira bu durumda sigortayı yaptıran araç sahibinin sigorta yapan şirkete eksik ve yanlış bilgi vermesi, aracı ticari olarak kiraladığını saklaması ve haksız bir kazanç elde etmesi söz konusu olduğu için sigorta firmasını sorumluluklarından kurtarıyor. Kasıtlı yanlış beyan olarak kabul edilen bu durum sonucunda kiralama şirketi hasardan dolayı ortaya çıkan maddi kaybını aracı kiralayan kişiden tazmin etme yoluna gidiyor.  

Rent A Car Kaskosu Neyi Kapsar ?

Rent A Car Kasko fiyat teklifi internet üzerinden kolaylıkla alınabiliyor. Güvenilir firmalar bu kasko paketinin önemini ve kendisine kazandırdığı prestiji biliyor. İstenirse telefonla veya yüz yüze müşteri temsilcisi ile görüşülerek firma için en uygun kasko paketi kolaylıkla satın alınabiliyor.

Rent a car kaskosu yapan sigorta şirketleri farklı paketlerle ve ek teminatlarla hem firmaları hem de araba kiralayan gerçek ve tüzel kişileri koruyor. Hem şirketi hem de müşteriyi koruyan rent a car sigortası teminatları genişletilebiliyor. Teminatı “limitsiz” olan seçeneklerle üçüncü kişilere verilen zararın tümü sigorta kapsamı içine alınıyor.

Aracın çalınması durumunda anahtar teslim etmenin zorunlu olmaması önemli bir riski bertaraf ediyor. Mini onarım hizmetlerinden kolaylıkla yararlanılabiliyor. Küçük hasarlar hasarsızlık indirimini bozmuyor. Her iki tarafı da güvence altına alan bu poliçe araç kiralamanın bir kabusa dönme ihtimalini yok ediyor. Araba kiralarken bu ayrıntıya dikkat etmek kişilerin menfaati için özellikle tavsiye ediliyor.  

Rent A Car Kaskosu Neyi Kapsamaz ?

Sigorta firmalarının müşterilerden kaza anında istediği bazı evraklar vardır Eğer bu evraklar kaza anında tamamlanmadıysa kasko poliçesi hasarı karşılamakla yükümlü değildir. Bu evraklar yapılan kazanın türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin yaralanmalı kazalarda Polis gözetiminde alkol raporunun da bulunduğu tutanaklar gerekirken, yaşanan bazı ufak kazalarda tutulacak olan tutanaklarda polise gerek yoktur.

Kazaya karışan kiralık araçta sürücünün emniyet bildirim sistemi kabiste kaza anında kayıtlı olması gerekmektedir aksi takdirde kasko maddi hasarı karşılamaz. Kaza yapan sürücüye yapılan testlerde alkol veya uyuşturucu madde ortaya çıktığında kasko hasarı karşılamaz. Kaza yapan aracın hasarı giderilene kadar geçen sürede yatma parasını hiçbir kasko karşılamaz. Aracın yapıldığı süre içerisinde yatma parası kiracıya aittir. Aynı şekilde pert olan araçlarda açılan dosyanın işlem süresince aracın yatma parası ve extra oluşan tüm giderleri kiracıya aittir.